Wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania szkła w gastronomii

- tak, by służyło lokalowi, jak najdłużej

Napoje to ważny element w prosperowaniu restauracji, baru czy hotelu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jakiej kondycji jest szkło. Jest to jeden z czynników istotnie wpływającyna zadowolenie gości. Aby odpowiednio dobrane szkło miało dobry wpływ na smak wina, koktajlu, napoju, musi być czyste, wolne od zapachów i mieć nieskazitelny blask.Szkło kryształowe charakteryzuje się wyjątkowym blaskiem, który cudownie podkreśla kolor serwowanego wina. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby szkło będące wyposażeniem baru czy restauracji, jak najdłużej służyło i pozytywnie wpływało swym perfekcyjnym wyglądem na doznania gości.

Oto kilka przydatnych rad, dzięki którym szkło zachowa na długo swój nieskazitelny blask


1. Postaw na wysokogatunkowe szkło.

Szklanki, czy kieliszki, wykonane z dobrej jakości szkła, to opłacalna inwestycja. Odporne szkło na tzw. korozję szkła, to dłuższa żywotność produktu,oszczędność na logistyce dostaw, a więc po prostu większa opłacalność.


2. Odpowiednia jakość wody do zmywania

Jakość wody myjącej ma duży wpływ na wygląd szkła, dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Sprawdź parametry wodyi zadbaj o odpowiednie dobranie detergentów. Zbyt twarda woda może degradować szkło i osadzać kamień na jego powierzchni.Źle dobrane detergenty mogą z kolei wchodzić w reakcję ze szkłemi niszczyć jego powierzchnię. Dlatego też, w pierwszej kolejności wykonaj test, aby ocenić pH wody i dobierz odpowiednie środki myjące. Dostosowana chemicznie woda myjąca, zapewnia doskonały blask, bez jakichkolwiek osadów oraz i maksymalną higieniczność.


3. Sprzęt myjący

Przekonanie, że ręczne mycie szkła, jako najlepszym sposobemna utrzymanie go w najlepszej jakości, długo panowało wśród jego użytkowników, zwłaszcza w czasie, kiedy na rynek zaczęły wkraczać zmywarki mechaniczne. Dzisiaj jest to już przeszłość i wrazz udoskonalaniem technologii sprzętu, zalecenia również się zmieniły. Współczesne zmywarki doskonale radzą sobie z procesem mycia szkła, bez ryzyka jego uszkadzania, czy pogarszania jego wyglądu. Dobrą opcją jest posiadanie zmywarki z systemem odwróconej osmozy do demineralizacji wody myjącej. System ten zapewnia najwyższą czystość wody myjącej, a tym samym doskonałe rezultaty zmywania bez konieczności polerowania szkła. Całkowicie eliminuje on konieczność ręcznego polerowania – zarówno szklanek, kieliszków, pokali itp. Personel w gastronomii może zatem oszczędzić czas, a ręczne polerowanie zostanie ograniczone do minimumlub zostanie wyeliminowane.


4. Przechowywanie szkła

Zadbaj o odpowiednie miejsce dla szkła, począwszy od procesu mycia, przechowywania, jak również serwowania.

Dobrze dobrany kosz do mycia szkła zabezpieczy szkło w trakcie myciaw profesjonalnych zmywarkach mechanicznych. Podczas cyklu mycia, strumień wody wprowadza szkło w drgania i ruch. Odpowiednio luźne umieszczanie szkła w dedykowanym do rodzaju szkła koszu, zapobiegnie jego uszkodzeniu, mikropęknięciom czy też stłuczeniu.

Przechowywanie w lokalu czystego szkła to kolejny element wpływającyna jego jakość i zadowolenie klientów. Najlepszym sposobemna przechowywanie kieliszków jest zawieszanie ich do góry dnemna specjalnych wieszakach na kieliszki z dala od intensywnych zapachów, które mogą wpłynąć na jakość wina i ich aromat. Taki sposób przechowywania szkła zapobiega gromadzeniu się na ich wewnętrznej powierzchni kurzu i ogranicza potrzebę płukania szkła tuż przed jego użyciem.

Pod żadnym pozorem nie należy przechowywać kieliszków skierowanych otworem w dół w kartonach, gdyż ograniczona wentylacja powoduje szybką absorpcję zapachu tektury i z pewnością wpłynie na jakość serwowanego trunku. Przed podaniem upewnij się, czy kieliszek nie pachnie detergentemlub innym intensywnym aromatem.

Unikaj eksponowania szkła na bezpośrednim nasłonecznieniu. Promieniowanie ultrafioletowe może prowadzić do zmatowienia szkła. Nie jest to bardzo szybki proces, ale warto zwrócić na to uwagę przy prowadzeniu gastronomiina zewnątrz lokalu.


5. Temperatura mycia szkła

Należy unikać mycia szkła w zbyt wysokiej temperaturze. Podczas mycia szkła w zmywarce należy najlepiej wybierać temperaturę60 - 63 i delikatny program cyklu mycia. Mycie w wyższych temperaturach powoduje z czasem zmętnienie szkła. Po zakończeniu programu mycia szkło należy natychmiast wyjąć ze zmywarki.Im krótsze mycie, tym lepiej. Oznacza to mniejsze zużycie energii oraz mniej śladów zużycia na naczyniach.


6. Polerowanie

Stosując powyższe sugestie, ręczne polerowanie raczej nie będzie konieczne. Dbając jednak o komfort gości i dobrą reputację lokalu, można przetrzeć kieliszek czystą ściereczką przeznaczoną tylkodo tego celu. Najlepiej sprawdzą się ręczniki z naturalnego lnu, mikrofibry lub dobrej jakości bawełny. Polerowanie powinno rozpocząć się od zewnętrznej części czaszy, potem przechodzącdo wnętrza, a następnie kończąc na nóżce i stopce. Ważne, aby dotykać szkło wyłącznie przez wspomnianą ściereczkę. Doskonale sprawdzą się również bawełniane rękawiczki kelnerskie o delikatnej strukturze. Zapobiegną pozostawianiu odcisków palcówna wykładanym szkle czy innych naczyniach.Szybkim, mechanicznym sposobem na idealnie czyste i błyszczące szkło są również gastropolerki. Dzięki nadmuchowi ciepłego powietrza oraz szybkiej pracy szczotek, zakończonych specjalnymi włóknami, usuną wszelkie delikatne zabrudzenia ze szkła. Ten sposób doskonale sprawdzi się przy polerowaniu bardzo dużych ilości każdego rodzaju szkła, również takiego o nieregularnych kształtach.